GönderenKonu:  (Okunma sayısı defa)

hatipoglu69

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 13
  • Üyelik Tarihi: 06-10-2011
HİCRETDER-FORUM KURALLARI
Tarih : 06-10-2011 Saat : 11:03

D İ K K A T !

Foruma üye olan kullanıcılar bu metni okumamış olsa da tüm kurallara uymayı kabul etmiş sayılır. Bu kurallar tüm kullanıcılar için bağlayıcı niteliktedir.

GENEL KURALLAR
1-) Hicretder-Forum kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır. Üyeler buraya kendi özgür iradeleriyle geldiklerine göre site kurallarına uymak durumdadırlar. O yüzden bu çerçeve dahilinde hareket etmeyi kabul eden üyelerimize saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz. Aksini düşünenlere de elimizden yolunuz açık olsun demekten başka bir şey gelmemektedir. Hicretder-Forum belirlenmiş olan kurallara uymayı reddeden kullanıcılara hizmet vermek zorunda değildir.
2-) Hicretder-Forumda , Kur'an-ı Kerimin "Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, parçalanıp ayrılmayın (3/103) " emrine ve "mü'minler ancak kardeştir (49/10) " ilkesine hassasiyetle bağlılık gözetilmekte olup, bu Kur'ana Nassına açıkça muhalefet anlamına gelen hizipçilik yasaklanmıştır.
3-) Forumdaki ileti ve başlıkların içeriğinin sorumluluğu tamamıyla bunları gönderen kullanıcıya aittir. Bunların içeriğindeki ifadeler Hicretder-Forum sitesini bağlamaz ve forum yöneticileri bundan sorumlu tutulamaz.
4-) Yeni bir başlık açmadan önce Arama özelliği mutlaka kullanılmalıdır. Aynı konuya temas eden daha önceden açılmış başlık varsa sonradan açılan başlıklar silinebilir.
5-) Başlıkların ilgili yerlere açılmasına özen gösterilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Üstelik bunun sonuca daha çabuk ulaşılmasına yardımı dokunacaktır. Başlığın konusu ile ilgili olmadığı bir odaya açılması durumunda forum yöneticileri ilgili başlıkları kaldırabilir veya uygun odalara taşıyabilir ve üye bu davranışından ötürü ikaz edilir.
6-) Konusu ne olursa olsun, yönetimin izin vermediği herhangi bir sitenin veya forumun doğrudan veya dolaylı yoldan reklamının yapılması kesinlikle yasaktır. İletiler ile kullanılan imza ve avatarlar da bu kapsamdadır. Bu tarzdaki ileti ve başlıklar silinecek, imza ve avatarlar kaldırılacak ve bunu devam ettirenlerin üyelikleri sonlandırılacaktır.
7-) Forum içi yazışmalarda kullanılacak dil ve üslup ile forumun verimli olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Bundan ötürü iletilerde küfür ve benzeri kaba ifadeler kullanılmaması ve başka birini veya grubu küçük düşürücü, tahrik ve hakaret edici söylem ve tavırlardan uzak durulması özellikle rica olunur. Küfür içeren, aşırı laubali, başka bir kullanıcıya saldırı amaçlı veya genel olarak çirkin kabul edilen iletiler yöneticiler tarafından silinecektir. Aynı tutumu sürdürmekte ısrarlı davranan kullanıcı site kullanımından süresiz men edilecektir. Bununla birlikte foruma katılan kullanıcıların seçtikleri kullanıcı isimlerinin de küfür içeren, diğer kullanıcıları taciz veya tahrik edecek özellikte olmaması gerekmektedir. Bu türde isimler doğrudan forum dışı bırakılacaktır. Aynı konu kullanıcıların avatar ve imzaları için de geçerlidir.
8-) Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanmış, porno diye tabir edilen, yetişkin içerikli her türlü dosyanın paylaşılması ve bunlar hakkında konuşulması kesinlikle yasaktır. İletilerde aşırı şiddet içeren görüntü ve ifadelere yer verilmemelidir. Avatar ve imzalar da buna dahildir ve bu niteliklerdeki avatar ve imzalar tercih edilmemelidir. Forumun her yaştan ve gruptan üye tarafından kullanıldığı düşünülerek kişilerin bunlardan hoşlanmayabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.
9-) Siteye ve foruma üye olmakta kullanılan e-mail adresleri, doğrudan başlık altında ileti içeriğinde verilmemelidir. Verilmesiyle doğacak hiçbir sorun forum yönetimini bağlamayacağı gibi İslamiForum sitesi tarafından sadece site ve forum ile ilgili genel duyurular dışında ticari reklam içerikli herhangi bir e-posta gönderilmemektedir.
10-) Mesajların daha çok dikkate alınıp sonuca daha çabuk ulaşılabilmesi için Konu Başlığı satırında anlamlı ifadelere yer verilmelidir. Konu başlığı "YARDIM EDİN" veya "ACİL ACİL" olan başlıklar sanılandan daha az ilgi görmektedir. Başlıkta içerik hakkında bilgi verilmesi kullanıcının kendi yararınadır. Herhangi bir başlık açmadan önce iyice düşünülmeli, yeterli açıklama içerip içermediğine dikkat edilmelidir.
11-) Foruma birden fazla gönderilen iletilerin veya açılan başlıkların bir tanesi dışında diğerleri silinecektir.
12-) Kullanıcıların özellikle forumdaki yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları önerilir. Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş veya haddinden fazla seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile dikkate alınmadığı bilinmelidir. Bu tür hatalar ihtiva eden ileti veya başlıklar kaldırılabilir ve bu tür davranışları sergileyen üyelere ceza verilebilir.
13-) Açılan her başlığın, gönderilen her iletinin yanıtlanma zorunluluğu yoktur. Diğer kullanıcılar sorunun yanıtını bilmiyor olabilir. Yanıt alınmaması durumunda bunda ısrarcı olunmamalı ve yanıt verilmediği için kişilere sitem edilmemelidir.
14-) Internet bağlantısı yavaş olan kullanıcıların da forumu kullandıkları göz önüne alınıp iletilerde çok büyük boyutlu dosyalara ve resimlere yer verilmemesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte sayfa yapısını bozan veya yavaşlatan resim dosyaları yöneticilerce silinebilir ya da düzeltilebilir.
15-) Üyelerimizin yararı gözetilerek imzalarda resim kullanıldığı takdirde resim boyutu en fazla 30 KB ve bu resmin yüksekliği en fazla 80, genişliği de en fazla 468 olması gerekmektedir. Eğer imza sadece yazıdan oluşuyorsa karakter boyutu en fazla 5, satır sayısı da en fazla 4 olacak biçimde sınırlandırılmalıdır. Buna uymayan imzalar yöneticilerce haber verilmeksizin değiştirilebilir veya silinebilir.
16-) Üyeler Hicretder-Forumunun veya başka bir forum üyesinin özel bilgilerini alenen açıklayamaz.


YAPTIRIMLAR

1) Kullanıcıların kendi yararları göz önünde tutularak hazırlanan bu kurallar tartışmaya açık değildir.
2) Foruma üye olan kullanıcılar bu metni okumamış olsa da tüm kurallara uymayı kabul etmiş sayılır. Bu kurallar tüm kullanıcılar için bağlayıcı niteliktedir.
3) Aynı kullanıcının foruma farklı isimlerle üye olması yasaktır. Bu durum fark edildiğinde kullanıcının en eski kullanıcı adı dışındakiler silinir ve kendisine uyarı verilir. Tekrarlanması sonucunda sürekli olarak forumdan uzaklaştırılır.
4) Kurallara aykırı davranışlarda bulunan üyelerin sorun yaratan iletileri silinecek ve kendileri uyarılacaktır. İlerleyen zamanlarda da aynı davranışları sergilemekte ısrarcı davranan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır.
5) Hicretder-Forum yönetimi gerek görüldüğü takdirde bu kurallarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kurallar eklendiği anda yürürlüğe girer ve tüm üyelerin okuduğu varsayılır.

-HİCRETDER-FORUM YÖNETİMİ-