GönderenKonu:  (Okunma sayısı defa)

hatipoglu69

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 13
  • Üyelik Tarihi: 06-10-2011
Baz istasyonları denetlendi, sonuçlar temiz çıktı
Tarih : 08-10-2011 Saat : 02:21

Baz istasyonları denetlendi, sonuçlar temiz çıktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, baz istasyonlarının İstanbul ili ölçüm sonuçlarını CeBIT ile birlikte gerçekleştirilen Sinerji Zirvesi'nde açıkladı.

Elektromanyetik yoğunluk haritası, ortamdaki tüm verici istasyonlarından gelen elektrik alan değerleri ölçülerek hazırlandı. Yapılan ölçümlerde güven vermeyen bölgeler, yeniden ölçümlendi. İstanbul genelinde 17 bin 251 baz istasyonu bulunurken, gerçekleştirilen ölçüm sayısı 712 bin 399 oldu.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri AB'de, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören ICNIRP değerleri olan 41 volt/metre olarak uygulanırken, Türkiye'de cihaz başına 10 volt/metre olarak belirleniyor.

Buna göre, İstanbul Anadolu Yakasında 247 bin 820 noktadan alınan ölçümlerde yüzde 96,5 oranında 0.1–3 volt/metre arasında ölçüm alındı. 3–9 volt/metre arasında kalan bölgelerin oranı yüzde 3,05 oldu. 9 ve üzeri volt/metre değerinde ölçüm alınan bölgelerin oranı binde 3,6 oranında çıktı.

İstanbul Avrupa yakasında 464 bin 579 bölgeden alınan ölçümlerin yüzde 91,9'u 0-3 volt/metre aralığında bulunurken, 3-9 volt/metre aralığında yüzde 6,8, 9 ve üstü volt/metre ölçülen bölgelerin oranı yüzde 1,3 oldu.

İstanbul ili için 3 ve üzeri volt/metre ölçülen bölgelerdeki elektromanyetik alan yoğunluğunun, radyo-TV vericilerinden, yüksek gerilim hatlarından ve sanayi kuruluşlarından kaynaklandığı belirtildi.

7 BÖLGEDE SÜREKLİ DENETİM

BTK İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, baz istasyonu ölçümlerinin merkez ve taşra teşkilatı olarak 7 bölgede sürekli denetlendiğinin altını çizerek, ölçüm sonuçlarından elde edilen verilerin uluslararası otoritelerce belirlenen limit değerlerin ''çok altında'' çıktığını kaydetti.

Baz istasyonlarının artmasının, cep telefonlarının daha az enerji harcaması anlamına geldiğini belirten Beydoğan, ''Nasıl evimizde elektrik varsa her sokakta baz istasyonu olması gerekmektedir. Toplumda yaratılan baz istasyonu korkusu dayanaksız ve bilimsellikten tamamen uzaktır'' dedi.


ebusüleyman

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 1
  • Üyelik Tarihi:
Berbat yarışmaları neden izledik?
Tarih : 08-10-2011 Saat : 02:27

Berbat yarışmaları neden izledik?

Berbat yarışmaları neden izledik?

Toplam 2500 hanede bulunan reyting ölçüm cihazlarından 800'ünün deşifre olmasını değerlendiren Haşmet Babaoğlu, 'berbat yarışmaları' neden izledik?' diye sordu.

Toplam 2500 haneden 800'ünün deşifre olması nedeniyle reyting ölçümleri tekrar tartışılmaya açıldı. İptal edilen 800 hane sonrası AGB inceleme başlatırken Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu konuyu köşesine taşıdı. Babaoğlu, şu eleştiriyi getirdi; "Oysa çok reyting alıyor diye yıllarca burnumuza dayanan yapımları düşünün…
Berbat yarışmalar, pespaye jüriler ve yarışmacılar geldi geçti.
Biz neden izledik bunları?
"Mamalanan" reyting haneleri yüzünden mi?"

Haşmet Babaoğlu'nun yazısından ilgili bölüm:

İçimiz dışımız, evimiz tv'miz şike!

Tv seyretmeye günde dört saatten fazla vakit ayırıyoruz ki, bu Avrupa ortalamalarının üzerinde.
Ayrıca eldeki bulgular 19:00 ile 23:30 arasında yaklaşık 25 milyon insanın ekran karşısından ayrılmadığını gösteriyor.
Bana sorarsanız… Toplumun hiç azımsanmayacak bir kesimi tv karşısında değil, basbayağı tv’deki dizilerde veya yarışma programlarında "yaşıyor!"
Ve böyle bir ülkede…
Günün birinde…
Açıklanıyor ki, 2008’de reyting ölçümü için evlerine "peoplemeter" cihazı konulan hanelerden 800 kadarı deşifre olmuş ve yapımcı şirketler bu insanları öğrenmişler!
Kıyamet kopması lazım, kıyamet!
Ama dün bizim Mevlüt (Tezel) de yazdı ya…TRT Müzik kanalının yeni yayın açılış töreninde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin bundan söz etmese, kimsenin haberi olmayacaktı!
Medya bir iki küçük haberle geçiştirecekti!
Şahin "bu adresler gizli olmalıydı, birtakım yapımcılar adresleri alıp hediye götürüyor ve kendilerini çok izlettiriyorlardı" diye anlatmasa olan biteni… Belki TİAK bile ulaştığı "tv şikesi" bulgusunu kamuoyuyla açık seçik paylaşmayacaktı.
Oysa çok reyting alıyor diye yıllarca burnumuza dayanan yapımları düşünün…
Berbat yarışmalar, pespaye jüriler ve yarışmacılar geldi geçti.
Biz neden izledik bunları?
"Mamalanan" reyting haneleri yüzünden mi?
Mevlüt haklı!
İnsan cidden kuşkulanıyor…
Neden peki?
Korunan birileri mi var yoksa?
Peki tv izleyicisini koruyan olmayacak mı?
Bu skandalın üzeri örtülemez.
İşler şimdi düzeldi, artık önümüze bakalım, diyerek defter kapatılamaz!
O yapımcılar ve işin içine katılmışlarsa, o kanallar açıklanmalı!

(Haşmet Babaoğlu/Sabah)


hatipoglu69

  • Site Yöneticisi
  • İleti: 13
  • Üyelik Tarihi: 06-10-2011
Alzheimer bulaşıcı olabilir!
Tarih : 08-10-2011 Saat : 02:31

Alzheimer bulaşıcı olabilir!

Alzheimer bulaşıcı olabilir!

ABD'li bilim adamları, Alzheimer'ın bazı vakalarda bir enfeksiyon nedeniyle oluşabileceğini, hatta hastalığın bulaşıcı bile olabileceğini iddia etti.

Texas Üniversitesi Sağlık Bilim Merkezi uzmanları farelerde yaptıkları deneylerde Alzheimer’ın beyne verdiği zararın deli dana ve insanlardaki türü CJD’nin neden olduğu hasara benzediğini belirledi.

Araştırma ekibinin başındaki Claudio Soto, çalışmalarını şöyle anlattı: “Alzheimer hastasının beyin dokusunu farelere enjekte ettik. Başka bir grup fareye de sağlıklı insanların beyin dokularını enjekte ettik.

Alzheimer hastaların dokularının enjekte edildiği farelerin beyninde hastalığa neden olan plakların oluştuğunu belirledik. Farelerde Alzheimer belirtileri görülmeye başladı ve hastalık beynin diğer bölgelerine de yayıldı. Diğer grup farede ise Alzheimer belirtisi görülmedi. Ancak bu sonuçlar hastalarla görüşmek ve konuşmakla hastalığın bulaştığı anlamına gelmiyor.”

Habertürk